دستگاه CNC ام دی اف

نقش دستگاه CNC ام دی اف در صنعت تولید کابینت

دستگاه CNC ام دی اف

اگر به دور و اطراف خود نگاهی بیاندازیم، به احتمال زیاد رد پایدستگاه‌های سی ان سی در حوزه‌های مختلف را می‌بینیم که در برخی به صورت جزئی و در برخی به صورت کلی‌تر به کار گرفته شده‌اند. باید این نکته را بپذیریم که این دستگاه‌ها تحول عظیمی در فرآیند تولید ابزارها و قطعات مختلف به وجود آورده‌اند که یکی از این حوزه‌ها را می‌توان صنعت تولید کابینت و برش ام دی اف معرفی کرد. دستگاه CNC ام دی اف به عنوان پیشگام فعال در این حوزه شناخته می‌شود که با تغییر ابزار برشی آن می‌تواند نقش آن را نیز تغییر داد.

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در استفاده از دستگاه CNC ام دی اف وجود داشته باشد، مسئله دقت و تکرارپذیری بالای آنها باشد که در سایر دستگاه‌های معمولی دیده نمی‌شود. این دستگاه ها به دلیل برخورداری از نرم افزارهای کامپیوتری و قابلیت برنامه ریزی در آنها، می‌توانند یک کار با مشخصات ظاهری مشابه را در تعداد بالا انجام دهند و میزان خطای آنها بسیار پایین باشد. با این وجود، در این مطلب ابتدا به دقت بالا و تکرار پذیری به عنوان مهمترین فاکتور دستگاه CNC ام دی اف اشاره خواهیم کرد و سپس به نقش این دستگاه در تجهیزات آشپزخانه می‌پردازیم.

دقت بالا و تکرار پذیری به عنوان مهمترین فاکتور

یکی از نکات جالب در مورد دستگاه های سی ان سی این است که اگر از افراد غیر حرفه‌ای و افراد حرفه‌ای و بسیار فعال در این زمینه پرسیده شود که یکی از ویژگی‌های آنها را ذکر کنند، بدون شک به مسئله دقت و تکرار پذیری بالای آنها اشاره می‌کند. در حقیقت این دو فاکتور به عنوان مهمترین فاکتورهای استفاده از دستگاه CNC ام دی اف شناخته می‌شوند که عملکرد نهایی آنها را تعیین می‌کنند. در مطالب قبلی به کلیاتی در مورد این دستگاه‌ها پرداختیم و در آنها اشاره شد که دستگاه سی ان سی تحت کنترل نرم افزار بوده و دخالت اپراتور در آن‌ها به حداقل رسیده است. از نگاه اول، کاهش دخالت انسانی در این دستگاه‌ها باعث از بین رفتن بسیاری از خطاها می‌شود.

از سوی دیگر حضور یک نرم افزار برای کنترل دستگاه و مشخص کردن روند حرکتی آن، کمک می‌کند که دستگاه سی ان سی در یک مسیر مشخص حرکت کنند و امکان تکرار پذیری آن مسیر را داشته باشد. به همین دلیل، انتظار می‌رود که دستگاه CNC ام دی اف در صنعت تولید کابینت نقشی محوری داشته باشد.

برش قطعات مختلف

به طور کلی فرآیندهایی که در جریان تولید کابینت آشپزخانه و کابینت سرویس بهداشتی انجام می‌گیرند ، به دو دسته برش و حکاکی تقسیم‌ بندی می‌شوند.

از طرفی دیگر برای هرکدام از این فرایندها به یک ابزار برشی تخصصی نیاز داریم. به همین دلیل آنها را به دو بحث جداگانه تقسیم کرده‌ایم. برش قطعات ام دی اف به دو صورت برش قسمتی از نمونه کار و سوراخکاری در آن تعریف می‌شود.

در حقیقت در این دو شیوه، بخشی از نمونه کار جدا می‌شود. برای برش ئدادن یک نمونه تلاش می‌شود که از ابزار فرز در دستگاه CNC ام دی اف استفاده شود؛ اما برای سوراخکاری و حفاری بر روی چوب از دریل و مته استفاده می‌شود. به همین دلیل می‌توان نقش دستگاه سی ان سی را در حوزه برش در چوب ام دی اف کابینت به تولید قسمت‌های مختلف و نصب آنها در محل مورد نظر مرتبط دانست.

حکاکی بر سطح کابینت

اما نقش دستگاه CNC ام دی اف فقط به برشکاری و حفاری ختم نمی‌شود و لازم است که در برخی از آنها حکاکی‌هایی صورت گیرد که باید از دستگاه مته و ابزارهای دیگر استفاده شود. طراحی کابینت و چوب آنها به صورتی است که معمولاً از یک الگوی تکراری در همه بخش‌های آنها استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر به کابینت‌های آشپزخانه منزل خود نگاه کنید، می‌بینید که دیواره‌ها و قسمتهای اصلی آنها به صورت ساده طراحی شده‌اند؛ اما درب این کابینت‌ها دارای الگوهایی هستند که در بیشتر موارد به صورت تکراری از یک الگوی خاص به وجود آمده‌اند. تکرار کردن چنین الگوهایی با دقت بالا و ظرافت توسط دست یا سایر دستگاه‌های معمولی عملاً غیر ممکن است و تولید کننده‌های این ابزارها مجبور هستند به سراغ تجهیزات پیشرفته‌ای مانند دستگاه CNC ام دی اف بروند. در حقیقت، در کارگاه یک الگوی مشخص و تعریف شده به دستگاه داده می‌شود و دستگاه نیز با توجه به دستور نرم افزار کنترل، نمونه کارهای مختلف را برش می‌دهند

تولید کابینت ممبران و دستگاه CNC ام دی اف

اگر بخواهیم به یکی از مهم‌ترین نمونه‌های استفاده از دستگاه CNC ام دی  اف در تولید کابینت آشپزخانه اشاره کنیم، باید کابینت های ممبران را در نظر بگیریم که به عنوان یک سبک کلاسیک در دکوراسیون آشپزخانه به کار برده می‌شود. کابینت ممبران علاوه بر طراحی و برش‌های معمولی که در همه کابینت‌ها صورت می‌گیرد، دارای حکاکی و منبت کاری منحصر به فردی است که با الگوهای سنتی و کلاسیک همخوانی دارند. امروزه از کابینت ممبران در حوزه‌های مختلفی استفاده می‌شود و شاهد هستیم که بسیاری از خانواده‌ها از این سبک استفاده می‌کند. اما نکته قابل توجه در مورد دستگاه CNC ام دی اف که باعث شده است فعالان حوزه تولید چوب و لوازم چوبی به استفاده از آنها راغب باشند، این است که می‌توان آن را به عنوان یکی از مراحل اولیه در دستگاه‌های دیگر به کار گرفت. نمونه‌های رایج و کاربرد آنها را می‌توان در دستگاههای پرس وکیوم دید.

دستگاه‌های پرس وکیوم برای روکش کردن سطوح مختلف به کار برده می‌شود که لازم است از قبل الگوهایی بر سطح آنها ایجاد شده باشد. بهترین انتخاب برای ایجاد و الگو و طراحی برجسته این نمونه کارها، دستگاه سی ان سی است که سرعت عمل سایر بخش‌ها را نیز افزایش می‌دهد. البته توجه داشته باشید که کاربرد دستگاه CNC ام دی اف تنها به کابینت و یا منزل محدود نمی‌شوند و با کمی دقت و جستجو می‌توان نمونه‌هایمختلفی از کاربرد آنها یافت. اگر در این زمینه با سوالی مواجه هستید، با کارشناسان فنی ما در شرکت ماشین سازی آریا در تماس باشید.

دستگاه پرس وکیوم
دستگاه منبت کاری با اقساط بلند مدت

استعلام قیمت محصولات

جهت استعلام قیمت انواع دستگاه ها، لطفا با شماره های دفتر فروش تماس حاصل نمایید

فهرست
فروش فوق العاده ماشین آلات CNC با اقساط 24 تا 36 ماهه( کلیک کنید )
+ +