سی ان سی پایون

سی ان سی پایون و مشخصات آن

سی ان سی پایون

یکی از شرکت‌های فعال در ایران در زمینه تولید و عرضه ابزار آلات صنعتی، شرکت پایون است که ابزارهای سبک و سنگین بسیاری معرفی کرده است. دستگاه سی ان سی پایون یکی از چند دستگاه معرفی شده این شرکت است که قابلیت‌ها و توانایی‌های آن در حوزه‌های مختلف به اثبات رسیده است. اگر به قسمت اخبار و مقالات وب سایت ماشین سازی آریا مراجعه کنید، مطالب زیادی در مورد دستگاه های سی ان سی و نحوه عملکرد آنها وجود دارد. این مطالب نشان می‌دهند که اکثر دستگاه های سی ان سی عملکرد یکسانی دارند و در واقع نحوه انجام کار در آنها مشابه هست. اما چیزی که باعث تفاوت آنها از لحاظ کارایی و قیمت می‌شود، قطعات به کار رفته در آنها و کیفیت کار است.

مثلاً، اگر چه دستگاه سی ان سی پایون با دستگاه سی ان سی یک شرکت دیگر تفاوت چندانی از لحاظ نحوه انجام کار ندارند، اما قدرت موتور، تعداد محورها، طول و عرض میز دستگاه و موارد فیزیکی دیگری در آنها وجود دارد که باعث تفاوت آنها شده است. به همین دلیل، در این مطلب به طور ویژه و خاص می‌خواهیم به دستگاه سی ان سی پایون و مشخصات آن بپردازیم.

بخش حرکتی سی ان سی پایون

برای بررسی و معرفی مشخصات دستگاه سی ان سی پایون سعی می‌کنیم که آنها را به سه بخش مجزای حرکتی، هوشمند، و برشی تقسیم کنیم و هر کدام از آنها را به نوبت توضیح دهید. در بخش حرکتی این دستگاه‌ها، شرایطی فراهم شده است که محور بتواند در سه جهت X و Y و Z حرکت داشته باشد. هرچه حرکت دستگاه در این سه محور قوی‌تر باشد، توانایی آن در برش‌های پیچیده‌تر و سه بعدی بیشتر است. در حالت استاندارد سعی شده است که برای سرعت حرکت محور در جهت‌های مختلف یک معیار استاندارد در نظر گرفته شود که سرعت حرکت محور در جهت‌های X و Y حدود ۲۰ متر در دقیقه برآورد شود. این محورها به صورت دنده پینیون مورب با ریل خطی حرکت می‌کنند. این در حالی است که سرعت حرکت محور در جهت Z تنها ۱۵ متر در دقیقه است و به صورت بال اسکرو صورت می‌گیرد. بخش مهم دیگر در حرکت دستگاه

سی ان سی پایون مربوط به اسپیندل آن است که معمولاً با سرعت ۱۸ هزار دور در دقیقه توسط موتور به چرخش در می‌آید. برای ایجاد چنین سرعتی در اسپیندل از یک موتور با قدرت ۶ کیلو وات استفاده شده است که سرعت دستگاه را به شکل چشمگیری افزایش داده است. بنابراین با توجه به وضعیت حرکتی محورها و همچنین سرعت اسپیندل ، می‌توان انتظار داشت که دستگاه سی ان سی پایون را برای برش‌های مختلف با پیچیدگی‌های بالا به کار گرفت.

بخش هوشمند دستگاه

در دستگاه سی ان سی ، نرم افزار کنترل دستگاه اهمیت بسیاری دارد و در تعیین برش و نحوه حرکت دستگاه بسیار مهم است. بنابراین هر چه بخش هوشمند دستگاه انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و امکان تغییر وضعیت در شرایط مختلف را فراهم کند، اپراتور می‌تواند به راحتی از آن برای کار بر روی مواد و فلزات مختلف استفاده کند.در مورد دستگاه های سی ان سی و نرم افزارهای کنترل آنها ، یک نرم افزارعمومی و پرکاربرد تحت عنوان artcam وجود دارد که برای ایجاد دستورهای G-code مورد استفاده قرار می‌گیرد که در مورد سی ان سی  پایون نیز از همین نرم افزار استفاده شده است. در حقیقت، بخش هوشمند این دستگاه‌ها از دو نرم افزار مجزا تحت عنوان نرم افزار طراحی و نرم افزار کنترل تشکیل شده است.

در نرم افزار طراحی، اجباری به استفاده یک نرم افزار خاص وجود ندارد و اپراتور می‌تواند با توجه به سلیقه خود، نوع نرم افزار را انتخاب کند. اما در مورد نرم افزار کنترل سی ان سی پایون مسئله نرم افزار کنترل به اپراتور دستگاه ربطی نداشته و شرکت سازنده از نرم افزار مخصوص خود استفادهمی‌کند. در ضمن، در این دستگاه‌ها سیستم کنترلر DSP استفاده شده است که بین

صفحه کلید و نرم افزار کنترل یک پل ارتباطی مناسب ایجاد می‌کند. بخش برشی دستگاه سی ان سی پایون زمانی که دستور برش یا حکاکی از نرم افزار کنترل صادر می‌شود و از طریق اسپیندل و محورها به ابزار بررسی صادر می‌شود، کار نهایی دستگاه توسط ابزار برشی صورت گرفته و میز دستگاه به عنوان نگهدارنده نمونه کار عمل می‌کند. اندازه میز دستگاه در تعیین اندازه برش و همچنین اندازه نمونه کار تأثیر گذار است.

در دستگاه های سی ان سی پایون معمولاً از یک اندازه استاندارد به ابعاد۱۳۰ در ۲۵۰ سانتیمتر استفاده شده است که فضای وسیعی برای کار با این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. البته با توجه به اینکه برش‌های افقی و عمودی مختلفی در این دستگاه‌ها صورت می‌گیرد، این اندازه میز کمک می‌کند که دستگاه قابلیت بیشتری در حرکت و برش داشته باشد. اما ابزار برشی در دستگاه سی ان سی پایون قابل تغییر است و ممکن است با توجه به مدل دستگاه، ابزار برشی نیز تغییر کند. به عنوان مثال، ممکن است که شرکت بر روی یک دستگاه خود از ابزار برشی هشت کله استفاده کنند، یا تعداد کله‌های آن را با توجه به حجم کار خود افزایش یا کاهش دهد. ولی به طور کلی، سعی می‌شود که بین ابزار برشی و اندازه میز دستگاه تناسب وجود داشته باشد.

اگر قصد دارید که از دستگاه سی ان سی پایون در کارگاه خود استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که مشخصات عمومی آنها، مانند موارد فوق الذکر، معمولاً مشابه هستند و تنها در برخی موارد مانند تعداد کله و یا سرعت موتور اسپیندل ممکن است با هم متفاوت باشد. اما در کل سعی کنید که بین نیاز خود و قابلیت‌های دستگاه، تناسب کافی وجود داشته باشد. البته نگران نباشید ، کارشناسان فنی گروه ماشین سازی آریا در کنار شما خواهند بود و توصیه‌های لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد.

سی ان سی یونیتک 1325
دستگاه منبت كاری اتومات

استعلام قیمت محصولات

جهت استعلام قیمت انواع دستگاه ها، لطفا با شماره های دفتر فروش تماس حاصل نمایید

فهرست
فروش فوق العاده ماشین آلات CNC با اقساط 24 تا 36 ماهه( کلیک کنید )
+ +