دستگاه منبت كاری اتومات

دستگاه منبت کاری اتومات | ماشین سازی آریا

دستگاه منبت کاری اتومات

 

آموزش های دستگاه منبت کاری

دستگاه منبت کاری اتومات

زمانی که بحث اپراتور یا تکنسین یک دستگاه مطرح می‌شود، باید موضوع و مفاهیم مختلفی مدنظر قرار گیرد که به طور مستقیم بر عملکرد آن تاثیرگذار هستند و دستگاه منبت کاری اتومات نیز از این قضیه مستثنا نیست. همانطور که در وب سایت ماشین سازی آریا می‌بینید، نمونه های مختلفی از دستگاه های منبت کاری وجود دارد که هر کدام از آن ها به شکل های متفاوتی بر روی مواد مختلف کار می‌کنند و می‌توانند محصولات متفاوتی داشته باشد. با وجود اینکه درک نحوه عملکرد آنها و آشنایی با اصول اولیه آنها چندان سخت نیست، اما برای یک اپراتور، مسئله آشنایی چندان مطرح نمی شود و بحث آموزش حرفه ای به میان می‌آید. یک تکنسین نسبت به دستگاهی که با آن کار می کند، وظایف و الزاماتی دارد و باید ضمن کار گرفتن از آن دستگاه، به طور کامل این وظایف را اجرایی کند. با وجود اینکه دستگاه منبت کاری اتومات یک دستگاه بزرگ و حجیم به حساب می آید، اما باید در نظر داشت که برای کارهای ظریف و حساس به کار گرفته می شود و بیشتر کار آن به صورت مکانیکی انجام می شود. به همین دلیل، وظیفه تکنسین یا اپراتور در کار با این دستگاه ها حساسیت بیشتری دارد و باید نسبت به مسائل مختلف آشنایی داشته باشد.

در این مطلب، پنج مورد از وظایف تکنسین در رابطه با دستگاه منبت کاری  اتومات را ذکر خواهیم کرد.

دستگاه منبت کاری اتومات : درک نحوه عملکرد دستگاه

اولین و مهمترین انتظاری که از تکنسین دستگاه منبت کاری اتومات می رود این است که نحوه عملکرد دستگاه را به خوبی بشناسد و در مواقع مختلف، وضعیت فیزیکی و عملکردی دستگاه را با توجه به آن شرایط تغییر دهد. اگرچه موضوع جنس موادی که دستگاه بر روی آنها کار می کند اهمیت دارد، اما در این مبحث فرض می گیریم که بر روی یک ماده خاص مانند چوب، فرایند منبت کاری انجام می شود. در یک سفارش علاوه بر اینکه جنس چوب ها متفاوت است، اندازه چوب، طرح حکاکی شده بر روی چوب، مسئله زمان انجام کار و مواردی مانند شدت منبت کاری می تواند تغییر کند. به همین دلیل تکنسین دستگاه منبت کاری  اتومات باید این توانایی را داشته باشد که دستگاه را برای مواقع جدید و سفارش های متغیر آماده سازی کند.

آشنایی با قطعات مختلف دستگاه و وظیفه هر کدام از آنها

داشتن قطعات مختلف با وظایف متفاوت باعث می‌شود که وظیفه تکنسین دستگاه منبت کاری اتومات بسیار حساس تر از سطح انتظار ما باشند. از سوی دیگر، هر کدام از این قطعات به شکل مجزا و مستقل بر عملکرد نهایی دستگاه موثر هستند و وظیفه هر کدام از آنها اهمیت ویژه ای دارد. با این تفاسیر، یک تکنسین باید در وهله اول تمامی این قطعات را بشناسد و وظیفه هر کدام از آنها را در قبال کار نهایی دستگاه درک کند. این موضوع و این قابلیت بدین معنی است که اپراتور برای تغییر دادن یک محصول می داند که کدام یک از قطعات را به چه شکلی تغییر دهد و به چه صورت از آن کار مورد نظر را دریافت کند. طبیعتاً آشنایی بیشتر با قطعات مختلف دستگاه منبت کاری اتومات به معنای افزایش بازدهی و قابلیت آن می باشد.

دستگاه منبت کاری اتومات : مهارت کار با سیستم کنترلر

در بین قطعات و بخش های مختلف دستگاه منبت کاری اتومات ، وظیفه سیستم کنترل بسیار حساس تر و پیچیده تر از سایر قسمت های این دستگاه است. به عنوان مثال، این بخش کنترلر است که به طور مستقیم بین اپراتور و دستگاه ارتباط برقرار می کند و در حقیقت دستورات اپراتور را به دستگاه اصلی منتقل می کند. حال اگر بفهمیم که شرکت های مختلف برای دستگاه های خود از سیستم های متفاوتی استفاده می کنند، اهمیت آشنایی اپراتور با این سیستم ها بیشتر خود را نشان داده و به معنی توانائی اپراتور در کار با دستگاه است. یعنی هرچه اپراتور توانایی و آشنایی بیشتری نسبت به سیستم کنترلر دستگاه منبت کاری اتومات داشته باشد، توانایی و مهارت بیشتری در کار گرفتن با دستگاه را خواهند داشت و عملاً از آن در شرایط مختلف، بهترین کارایی را دریافت خواهد کرد.

دستگاه منبت کاری اتومات : آشنایی با تعمیر و نگهداری دستگاه

از هر موضوعی در مورد دستگاه منبت کاری اتومات بگذریم، از مسئله تعمیر و نگهداری آن نمی توان گذشت و طبیعی است که انتظار داشته باشیم اپراتور یک دستگاه، در مواردی که مشکلات و چالش های آن جزئی باشد، بتواند نسبت به رفع آن اقدام کند. مسئله گارانتی و خدمات پس از فروش از این بخش مجزا و اهمیت آن در هزینه های سنگین و مشکلات بزرگ غیر قابل چشم پوشی است.

اما زمانی که یک شخص به عنوان اپراتور دستگاه منبت کاری اتومات معرفی می شود، مطابق با بندهای بالا انتظار می رود که آشنایی آن نسبت به دستگاه در حد و اندازه های حرفه ای بوده و به راحتی از دستگاه مورد نظر

کار بکشد. حال اگر در این بین و در اثر فعالیت و کار بر روی مواد مختلف، دستگاه مورد نظر دچار مشکل شود، صاحب کارگاه می تواند به اپراتور یا

تکنسین خود اعتماد کرده و از شناخت او در مورد دستگاه، برای تعمیر و نگهداری آن استفاده کند. ناگفته نماند که، اجرای برنامه های نگهداری در مورد این دستگاه ها مشخص می‌کند که شرکت‌های فروشنده برای دستگاه چه توصیه هایی در نظرگرفته اند و اپراتور باید چه نکاتی در مورد دستگاه رعایت کند.

دستگاه منبت کاری اتومات : توانایی عکس العمل در شرایط بحرانی

اگر انتظار داشته باشیم که دستگاه منبت کاری اتومات همیشه در شرایط نرمال به کار خود ادامه دهد و در طول عمر مفید خود با مشکل مواجه نشود، انتظار ما کاملاً بی خود بوده و باید خود را برای شرایط بحرانی مختلف آماده کنیم. حال اگر، دستگاه مورد نظر دارای یک اپراتور فنی و قوی باشد، به طور ناخودآگاه در شرایط بحرانی و مسئله ساز، ذهن به سمت اپراتور حرفه ای حرکت کرده و آن را بهترین گزینه برای رفع مشکلات دستگاه در نظر می گیرد.بنابراین اگر صاحب یک کارگاه هستید و می خواهید برای دستگاه خود یک اپراتور استخدام کنید، باید از آنها در مورد شرایط بحرانی و همچنین عکس العمل نسبت به این شرایط اطمینان داشته باشید. این موضوع نه تنها به کیفیت کار دستگاه کمک می کند، بلکه کارگاه را در شرایط مختلف بیمه و ایمن می کند.

سی ان سی پایون
خرید پرس وکیوم

استعلام قیمت محصولات

جهت استعلام قیمت انواع دستگاه ها، لطفا با شماره های دفتر فروش تماس حاصل نمایید

فروش فوق العاده ماشین آلات CNC با اقساط 24 تا 36 ماهه( کلیک کنید )
+ +